Střední odborné učiliště nabízí širokou škálu služeb a vybavení pro své žáky, které podporují jak jejich teoretické, tak praktické vzdělávání:
- Občerstvení: Pro žáky je k dispozici bistro, kde si mohou zakoupit různé občerstvení. V areálu jsou také automaty, které nabízejí nápoje a drobné občerstvení.
- Stravování v jídelně: V budově se nachází školní jídelna pro pravidelné stravování žáků.
- Knihovna: Žáci mají přístup k odborným i volnočasovým knihám, které mohou využít pro studium nebo relaxaci.
- Klubovna/odpočinková místnost: Pro chvíle odpočinku je k dispozici klubovna, která slouží jako místo pro odpočinek a volnočasové aktivity.
- Počítačové učebny: Pro výuku IT dovedností, přípravu na projekty nebo využívání digitálních nástrojů máme 3 počítačové učebny.
- Jazykové učebny: Pro výuku anglického jazyka jsou k dispozici 3 specializované jazykové učebny.
- Praxe: Praxe probíhá v moderních dílnách odborného výcviku, které se nacházejí na adrese Národních hrdinů 14. Tady si žáci mohou osvojit praktické dovednosti ve svém oboru. Odborný výcvik se rovněž realizuje u partnerů školy, kde žáci získávají odborné vzdělání prostřednictvím reálných zakázek a v autentickém výrobním prostředí.
- Teoretická výuka: Teoretická část výuky probíhá na adrese Sovadinova 6, kde se žáci zaměřují na odborné a teoretické předměty.
- Kadeřnické služby pro veřejnost: Na adrese Sovadinova 6 mohou žáci vykonávat praxi a zároveň poskytovat kadeřnické služby pro veřejnost, což je skvělé pro získání reálné zkušenosti v oboru.
Toto komplexní zázemí umožňuje žákům rozvíjet své praktické dovednosti, ale zároveň poskytuje prostor pro odpočinek a studium.
Historie SOU Břeclav
V roce 2003 bylo rozhodnuto o dalším sloučení škol a valtické dopravní učiliště (SOUD) bylo od 1. července 2004 sloučeno s SOU Břeclav a SPŠ E. Beneše a přesunuto do Břeclavi. Likvidace školy byla ukončena 31. 7. 2005 a její areál prodán.
První učni, kteří v počtu dvaceti tří žáků nastupovali v roce 1952 do prvního ročníku dvouletého učňovského oboru Cukrovarnický údržbář na Závodní učňovské škole – ZUŠ, museli vystačit s jednou dílnou se starým soustruhem a vyřazenou sloupovou vrtačkou, jednou místností sloužící jako internát v budově na Sovadinově ulici a jednou učebnou na ekonomické škole.
Přestože se škola postupně vylepšovala, k výraznému posunu došlo až po roce 1961, kdy se nabídka oborů rozšířila a nastoupili první učni závodu Transporta. Vzniklo Odborné učiliště jihomoravských cukrovarů, které pro cukrovar, Transportu a jiné továrny zajišťovalo výuku v oborech Strojní a provozní zámečník, Provozní elektromontér a Soustružník kovů, později Elektromechanik a Elektrikář. Délka přípravy se prodloužila na tři roky. V roce 1967 se odborný výcvik převedl výhradně do prostor v cukrovaru a na Sovadinově ulici probíhalo pouze teoretické vyučování. Vznikl název Střední odborné učiliště. Později byl zaveden nový učební obor Gumař-plastikář, ke kterému zajišťoval odborný výcvik n.p. Gumotex. V roce 1979 začala modernizace školy. Vybudovala se přístavba, dokončila stavba nových dílen, vyrostla nová tělocvična i odborné učebny. Internátní ubytování se převedlo do Domova mládeže vedle Střední průmyslové školy. Činnost zahájil čtyřletý studijní obor Mechanik elektronických zařízení, na který navázal Mechanik-elektronik, dnes Mechanik – elektrotechnik, a dvouleté nástavbové studium Podnikání, včetně jeho tříleté dálkové formy.
Po Sametové revoluci škola několik let nabízela učňovský obor Provoz služeb, kde se dívky učily základům vaření, šití a hospodaření. Po jeho zániku se otevřela alternativa – obor Kadeřník, a ten patří v současnosti k nejvyhledávanějším.
V roce 2004 došlo v rámci optimalizace ke sloučení se Střední průmyslovou školou Edvarda Beneše Břeclav a Středním odborným učilištěm dopravním Valtice. Po tomto spojení přibyl obor Klempíř.
V roce 2012 se v rámci optimalizace sítě středních odborných škol realizovalo sloučení Střední odborné školy průmyslové Edvarda Beneše a Středního odborného učiliště, Břeclav s Obchodní akademií Břeclav. Vznikl nový název: Střední průmyslová škola Edvarda Beneše a Obchodní akademie Břeclav. Nové pojmenování ovšem neznamená zánik „Zušky“, což je pojem, který v Břeclavi a okolí zlidověl. Nadále bude poskytovat vzdělávání a nabízet tradiční učňovské i studijní obory. Díky vysoké úrovni v teoretickém i praktickém vzdělávání, ve kterém vidí profesionální tým jeho pracovníků prioritu, zájem žáků a rodičů o učiliště neustává.
Obory na této součásti
Nelíbí se ti žádný obor?
Prohlédni si, co ti ještě můžeme nabídnout: